Results :

September - October, 2022

Best Actor

Award Winnner

Butterfield

Directed By Joyce Ann Grey-Carter

Finalist

Shielding Sheila

Directed By Joyce Ann Grey-Carter

Best Actress

Award Winnner

Shielding Sheila

Directed By Alan Sánchez

Best Animated Film (Main Category)

Award Winnner

10:35

Directed By Joyce Ann Grey-Carter

Best Director

Award Winnner

Shielding Sheila

Directed By Joyce Ann Grey-Carter

Best Drama (Main Category)

Award Winnner

Shielding Sheila

Directed By India Mathis

Best Editor

Award Winnner

Aakarshan

Directed By David Wang

Best Feature Script or Screenplay (Main Category)

Award Winnner

Urbex Battleground Part One The Reckoning

Written by Gábor Szűcs

Finalist

A Ghastly Sight

Written by FRANK P MANCUSO

Finalist

AVA

Written by Simon Mark O’Corra

Best Narrative Feature (Main Category)

Award Winnner

Love And Love Only

Directed By CLARE STEFFEN

Finalist

Blue, blue, blue

Directed By Julian Karikalan

Best Original Music (Main Category)

Award Winnner

Kaleidoscope Life

Directed By Joyce Ann Grey-Carter

Finalist

Shielding Sheila

Directed By Mark Schulze, Patricia Mooney

Best Short Documentary (Main Category)

Award Winnner

Golden Hour: First Mt. Everest Mountain-Bike Rally

Directed By Benedikt Keller-Zeller

Best Short Film (Main Category)

Award Winnner

No Oxygen

Directed By Johan Nayar

Finalist

Grave ‘n’ Breakfast

Directed By CCarol M Dorn

Sunday

Directed By Nikos Kourou

Best Thriller (Main Category)

Award Winnner

Participant

Directed By tetsuya mitsuhira

Finalist

One Day,A Woman.

Directed By Bev Irwin

Best Unproduced Script

Award Winnner

Ward Six

Written by Daniel Padbury

Finalist

IN HIS FATHER’S FOOTSTEPS

Written by Kathryn Radmall

Pavane

Written by Kathryn Radmall

The Santa Claus Effect

Written by Lynn Elliott

My Town

Written by Mark John Alden

A Royal Marines Disposition (Screenplay)

Written by Paul Hodgson

The Hill

Written by Simon Mark O’Corra

Best Web Series Pilot Script (Main Category)

Award Winnner

Nautla

Written by Amelie Truffert, Paul Drawbridge

Best Women’s Film (Main Category)

Award Winnner

A Journey with a Hope

Directed By India Mathis

Finalist

Aakarshan

Directed By Woo-Ae Yi

Five Minute Film – Films under the duration of 5 Minutes (Main Category)

Award Winnner

Doors of Darkness

Directed By Matt James Bissett-Johnson

One Minute Film – Films under the duration of 60 seconds (Main Category)

Award Winnner

The Death of Art

Directed By Matt James Bissett-Johnson